Chov Kavalír King Charles Spanielů
Hanácký ráj
Založeno 1997. Reg. č. 466/97
Domů-kontakt
O chovatelské
stanici
O plemeni
Naši psi-rodokmeny-výstavy
Odchovy
Novinky-štěňata- nabídky
Napsali o nás-článek
Odkazy

O plemeni

Dnes existují dvě příbuzná plemena a to King Charles Spaniel a Cavalier King Charles Spaniel. Přes svou příbuznost se od sebe dosti liší jak exteriérem, tak hlavně povahou.
Obě mají svůj původ v Anglii, kde byla vyšlechtěna a odtud se rozšířila do celého světa.
Chov malých toy španělů je v Anglie doložen v první polovině 16. Století. Své jméno dostali po králi Karlu II okolo roku 1630, který malé španěly choval a jemuž dělali stále společnost. Karel II obdařil toto plemeno malých španělů zvláštními výsadami, z nichž některé jsou v anglickém právním řádu platné dodnes. Původní barevnou varietou byla černá s pálením – black and tan, později byly vyšlechtěny barevné variety tricolor, blenheim a ruby. V Anglii je nejoblíbenější barvou varieta blenheim – perlově bílý s kaštanovými plotnami a maskou. Tato varieta dostala jméno po zámku Blenheim, který byl rodiným sídlem vévody z Marlborough, který tyto bílo-hnědé psy choval. V průběhu 17. století byla původní forma malých španělů křížena patrně s trpaslíčími španěly se zkrácenou čenichovou partií dovezenými z dálného východu a vzniklo plemeno King Charles Spaniel. Později původní forma takřka zanikla, až roku 1926 byli na Cruftově výstavě v Anglii předvedeni jedinci s mírně protáhlými čenichy, které dnes označujeme názvem Cavalier King Charles Spaniel.

Kingové jsou menší vzrůstem i vahou ( váha mezí 3,6 až 6,3 kg), choulostivější, mají kulatou hlavu s velmi krátkým čenichem, nízko nasazené uši a výraz tváře podobající se lidské. Jsou noblesní, jemní, a milují pohodlí. Povahou jsou typickými introverty a více se fixují na jednu osobu.
Kvalíři jsou poněkud větší i těžší ( váha mezi 6 až 8,5 kg). Svým vzhledem jsou velmi atraktivní. Nápadná je především jejich krásná hlava s plochým temenem s převislýma ušima nasazenýma v jedné rovině s temenem, krátký rovný velmi milý nos, vyplněné tváře a nádherné kulaté tmavé oči s vlahým výrazem. Díky své velikosti i váze jej můžete bez problémů vzít do náruče, nebo se může přitulit do vašeho klína aniž vás to obtěžuje. Přesto je to dostatečně velký pes, aby byl nepřehlédnutelný. Výškou okolo 30 cm a svou váhou jsou předurčeni k tomu, aby vám mohli dělat stálého společníka v bytě i v přírodě. Kavalír touží po tom, aby mohl být stále s vámi. Je šťastný, když může dělat radost už jen svou přítomností.
Kavalíři jsou mimořádně zdařilá kombinace temperamentního, čilého, elegantního psa, sportovně založeného a přesto se výtečně hodícího do interiéru. Je trpělivý, povahově vyrovnaný, stále pozorný vůči členům rodiny a vždy připraven vyrazit do přírody i na dlouhou procházku. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zdravý Kavalír je schopen a hlavně ochoten absolvovat i náročnější pochody po horských hřebenech. My jsme jednu dovolenou trávili v Nízkých Tatrách se třemi Kavalíry, kteří s námi nadšeně podnikali celodenní výlety.